La Liga: Ατλέτικο – Μπέτις 1-0: Σιγουριά για το Champions League

Με γκολ του Κορέα στο 86’ η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 τη Μπέτις μέσα στη Μαδρίτη και είναι «αγκαλιά» με το Champions League της επόμενης σεζόν. Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίας στην 27η αγωνιστική της La Liga

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 1-0 της Μπέτις εντός έδρας για την 27η αγωνιστική της La Liga και «αγκάλιασε» την συμμετοχή της στο Champions League.

Η ήττα της Ρεάλ Σοσιεδάδ έδωσε το πάτημα στην Ατλέτικο να ξεφύγει ακόμη περισσότερο από τον ανταγωνισμό της τετράδας στη La Liga.

Η νίκη με 1-0 επί της Μπέτις άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά και αύξησε τη σιγουριά για το Champions League.

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε άνοιξε την διαφορά από την πέμπτη θέση και την Μπέτις στους 9 βαθμούς.

Το δοκάρι στέρησε το γκολ σε κεφαλιά του Χιμένες στο 50ο λεπτό, το VAR ακύρωσε το γκολ του Κόκε στα μέσα της επανάληψης, όμως στο τέλος η χρυσή αλλαγή του Σιμεόνε έδωσε την λύση.

Το γκολ του Κορέα στο 86ο λεπτό, χάρισε στην Ατλέτικο Μαδρίτης την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της (1-0), με τους «ροχιμπλάνκος» να ορέγονται πια την δεύτερη θέση της Ρεάλ Μαδρίτης που απέχει πέντε βαθμούς.