Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 2-1: «Πέταξε» στο +12 με γκολ στο 90+2’ και αγκαλιάζει τον τίτλο!

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του «κλάσικο» επί της Ρεάλ Μαδρίτης με γκολ του Κεσιέ στο 90+2’ (2-1) και βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Μπορεί να απομένουν 12 αγωνιστικές, αλλά το +12 που έχει η Μπαρτσελόνα από την Ρεάλ Μαδρίτης δεν είναι τόσο εύκολο να καλυφθεί. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν το βράδυ της Κυριακής (19/3) με 2-1 των «μερένχες» χάρη σε γκολ στις καθυστερήσεις και ουσιαστικά έχουν αγκαλιάσει τον τίτλο.

Ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του ντέρμπι η Μπαρτσελόνα, απείλησε δύο φορές στα πρώτα λεπτά με τον Λεβαντόφσκι (3’) και στη διπλή ευκαιρία με τους Ραφίνια στο 6’ (κεφαλιά που απομάκρυνε ο Κουρτουά) και Σέρτζι Ρομπέρτο (πήρε το ριμπάουντ και σούταρε άουτ) και τελικά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9’. Ο Βινίσιους σέντραρε, η μπάλα κόντραρε στον Αραούχο και κατέληξε στα δίχτυα των «μπλαουγκράνα».

Η Μπαρτσελόνα δεν πτοήθηκε και συνέχισε να απειλεί τον Κουρτουά. Αρχικά με την καρφωτή κεφαλιά του Κρίστενσεν που πέρασε άουτ (24’) και στη συνέχεια με το σουτ του Ραφίνια που έδιωξε ο γκολκίπερ της Ρεάλ (34’). Τελικά, το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 45’, με τον Ραφίνια να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει και τον Σέρτζι Ρομπέρτο να γίνεται ο τελικός αποδέκτης και να την στέλνει στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ήταν πάλι πιεστικοί οι γηπεδούχοι, έχασαν δύο ευκαιρίες με τον Λεβαντόφσκι (59’, 67’), αλλά στο τελευταίο τέταρτο η Ρεάλ ανέβασε τις γραμμές της και κυνήγησε το 1-2. Το πέτυχε μάλιστα με τον Ασένσιο στο 81’, αλλά ήταν οφσάιντ για… χιλιοστά και ακυρώθηκε μέσω VAR.

Τελικά, η Μπαρτσελόνα κρατούσε το καλύτερο για το τέλος, καταφέρνοντας στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κεσιέ να χαρίζει το τρίποντο τίτλου στους «μπλαουγκράνα».

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κουντέ, Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Ρομπέρτο (77’ Κεσιέ), Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Ραφίνια (83’ Φεράν Τόρες), Λεβαντόβσκι, Γκάβι (90’ Φατι)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Νάτσο (62’ Μεντί), Κρόος (62’ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Μόντριτς (77’ Θεμπάγιος), Καμαβινγκά (77’ Τσουαμενί), Βαλβέρδε (77’ Ασένσιο), Βινίσιους, Ρίντιγκερ.