Premier League: Άνετα στο ντέρμπι η Άρσεναλ, «άσφαιρη» η Γιουνάιτεντ

Η Άρσεναλ νίκησε 3-0 τη Φούλαμ στο λονδρέζικο ντέρμπι και ξέφυγε εκ νέου στο +5 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή της Premier League. Στο 0-0 έμεινε η Γιουνάιτεντ με την Σαουθάμπτον, αποβλήθηκε ο Καζεμίρο. Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο λονδρέζικο ντέρμπι με αντίπαλο τη Φούλαμ για την 27η αγωνιστική της Premier League. Οι «κανονιέρηδες» νίκησαν 3-0 εκτός έδρας τους «κότατζερς» του Μάρκο Σίλβα και με το τρίποντο αυτό ξέφυγαν εκ νέου με πέντε πόντους στην κορυφή του πρωταθλήματος από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, καθώς σε αυτό το διάστημα πέτυχε και τα τρία της γκολ με τον Λεάντρο Τροσάρ να καταγράφει ισάριθμες ασίστ.

Την αρχή έκανε ο Γκαμπριέλ Μαγκαλιάες που άνοιξε το σκορ στο 21’ και πέντε λεπτά αργότερα (26’) ο Μαρτινέλι διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Το 0-3 ήρθε στις καθυστερήσεις του 45λέπτου από τον Όντεγκααρντ.

Αντίθετα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών στο πρωτάθλημα μετά τον διασυρμό από τη Λίβερπουλ (7-0) την περασμένη αγωνιστική.

Παρά τη νίκη μεσοβδόμαδα κόντρα στην Μπέτις (4-1) για τη φάση των «16» του Europa League, οι «κόκκινοι διάβολοι» έμειναν στο 0-0 με την «ουραγό» Σαουθάμπτον στο «Ολντ Τράφορντ». Η ομάδα του Τεν Χαγκ έμεινε με δέκα παίκτες στο 34’ λόγω αποβολής του Καζεμίρο και δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν για να φτάσει στο γκολ.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι της Γουέστ Χαμ με την Άστον Βίλα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1 στο Λονδίνο, αποτέλεσμα που κράτησε τα «σφυριά» μία θέση πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ 27ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ (11/3)

Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ 1-0

(28' Μπίλινγκ)

Έβερτον-Μπρέντφορντ 1-0

1' ΜακΝιλ

Λέστερ-Τσέλσι 1-3

39' Ντάκα - 11' Τσίλγουελ, 45+6 Χάβερτζ, 78' Κόβατσιτς

Λιντς-Μπράιτον 2-2

40' Μπάμφορντ, 78' Χάρισον - 33' ΜακΆλιστερ, 61' αυτ. Χάρισον

Τότεναμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1

19', 35' πεν. Κέιν, 62' Σον - 81' Γουόραλ

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι 0-1