Premier League: Με ανατροπή διατήρησε το +5 η Άρσεναλ

Δραματική νίκη για την Άρσεναλ με σκορ 3-2 επί της Μπόρνμουθ που της έβαλε δύσκολα, αλλά στο τέλος διατήρησε το +5 από τη Σίτι.

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο Emirates με την Άρσεναλ να επικρατεί με σκορ 3-2 της Μπόρνμουθ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρομερό ξεκίνημα στο ματς και στο 1ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μπίλινγκ, ενώ στο 57’ ο Σενέσι έκανε το 0-2. Η Άρσεναλ, ωστόσο αντέδρασε και στο 62’ με τον Παρτέι μείωσε σε 1-2 και στο 70’ ο Γουάιτ έφερε το ματς στα ίσια. Οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα φοβερό σουτ του Νέλσον.

Στα άλλα ματς η Γουλβς πέτυχε μεγάλη νίκη με σκορ 1-0 επί της Τότεναμ, ενώ η Τσέλσι νίκησε με το ίδιο σκορ τη Λιντς. Καταιγιστική ήταν η Μπράιτον που επικράτησε με σκορ 4-0 της Γουέστ Χαμ.

Το προφίλ της 26ης αγωνιστικής

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (4/3)

Μάντσεστερ Σ. – Νιούκαστλ 2-0

(15' Φόντεν, 67' Μπερνάντο Σίλβα)

Άρσεναλ – Μπόρνμουθ 3-2

62’ Παρτέι, 70’ Γουάιτ, 90+8 Νέλσον - 1’ Μπίλινγκ, 57’ Σενέσι

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 1-0

27’ αυτ. Άντερσεν

Γουλβς – Τότεναμ 1-0

82’ Τραορέ

Τσέλσι –Λιντς 1-0

53’ Φοφανά

Μπράιτον – Γουέστ Χαμ 4-0

18’ πεν. ΜακΆλιστερ, 52’ Βέλχαμ, 69’ Μιτόμα, 89’ Γουέλμπεκ

19.30: Σαουθάμπτον – Λέστερ