Χετάφε-Ζιρόνα 3-2: Έκανε τα εύκολα δύσκολα

Η Χετάφε επικράτησε με σκορ 3-2 της Ζιρόνα κάνοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, αλλά το ματς έγινε θρίλερ στην επανάληψη.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Χετάφε που επικράτησε με σκορ 3-2 της Ζιρόνα και πέρασε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα της Μαδρίτης έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο μπαίνοντας με το πόδι στο γκάζι.

Στο 2’ εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα της άμυνας της Ζιρόνα και ο Ουνάλ έκανε το 1-0. Στο 14’ ο Τούρκος ευστόχησε σε πέναλτι για να κάνει το 2-0, ενώ η Χετάφε δεν κατέβασε ταχύτητα και στο 43’ ο Μαγιοράλ πέτυχε και τρίτο γκολ για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-0.

Στην επανάληψη η Ζιρόνα έριξε την τελευταία της ζαριά για να γυρίσει την κατάσταση. Βγήκε στην επίθεση και στο 54’ ο Καστεγιάνος μείωσε σε 3-1. Στο 80’ η Ζιρόνα μείωσε σε 3-2 με τον Γκουτιέρες και το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης απέκτησε άγρια ομορφιά. Η πίεση μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Χετάφε και τα νεύρα ήταν τεντωμένα. Η Ζιρόνα έψαξε το τρίτο γκολ, όμως το 3-2 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Το προφίλ της 24ης αγωνιστικής

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/3

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Κάντιθ 0-0

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/3

Χετάφε – Ζιρόνα 3-2

2’, 14’ πεν. Ουνάλ, 43’ Μαγιοράλ – 54’ Καστεγιάνος, 80’ Γκουτιέρες

17.15: Αλμερία - Βιγιαρεάλ

19.30: Μαγιόρκα - Έλτσε

22.00: Ατλέτικο Μαδρίτης - Σεβίλλη