Serie A: Με Ιμπόμπιλε η Λάτσιο πέρασε 2-0 από την έδρα της Σαλερνιτάνα

Η Λάτσιο επικράτησε εκτός έδρας της Σαλερνιτάνα για την 23η αγωνιστική της Serie A. Η Φιορεντίνα... έσωσε την παρτίδα στο 85' στο ματς με την Έμπολι.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε έβαλε τέλος στο σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη για τη Λάτσιο. Με δύο γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο (60' και 69') οδήγησε τους «λατσιάλι» σε εκτός έδρας νίκη με σκορ 0-2 επί της Σελερνιτάνα, η οποία μετράει τρεις διαδοχικές ήττες και παραμένει λίγο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 89' η Λάτσιο κέρδισε πέναλτι, με τον Μπρον να αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες, αλλά ο Λουίς Αλμπέρτο απέτυχε από την άσπρη βούλα να αύξησει το σκορ.

Στη Φλωρεντία, Φιορεντίνα και Έμπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 85', χάρη σε γκολ του Καμπιάγκι από το 29', όμως στο τέλος οι «βιόλα» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Καμπράλ. Αυτός ήταν μόλις ο 2ος βαθμός στις τελευταίες 7 αγωνιστικές για την Φιορεντίνα, η οποία έχει να κερδίσει από τις 7 Ιανουαρίου (2-1 τη Σασουόλο). Από την άλλη, η Έμπολι έγινε η πρώτη ομάδα στην Serie A με διψήφιο αριθμό ισοπαλιών (10), ενώ στα υπόλοιπα 13 παιχνίδια μετράει 6 νίκες και 7 ήττες.