Μπέτις-Βαγιαδολίδ 2-1: Σε τροχιά Ευρώπης

Η Μπέτις επικράτησε με σκορ 2-1 της Βαγιαδολίδ σε ένα ματς που δυσκολεύτηκε αρκετά και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης.

Αν και τα… χρειάστηκε η Μπέτις στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Βαγιαδολίδ τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη που τη διατηρεί στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και παράλληλα πλησίασε στον πόντο την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε με σκορ 2-1 της Βαγιαδολίδ και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης μετρώντας δύο συνεχόμενες νίκες. Ο Χουάνμι στο 2' άνοιξε το σκορ για τη Μπέτις με τον Λάριν στο 30ο λεπτό του αγώνα να ισοφαρίζει. Η Μπέτις κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και με τον Κανάλες να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα.

Στην επανάληψη η Βαγιαδολίδ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και είναι γεγονός ότι δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην ομάδα της Ανδαλουσίας, αλλά το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Το προφίλ της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17/2

Ζιρόνα – Αλμερία 6-2

(8' Καστεγιάνος, 34' Τσιγκάνκοφ, 36' Ρικέλμε, 43' Ερνάντες, 77' Μαρτίν, 79' Στουάνι - 67' Ραματζάνι, 81' Τουρέ)

Σάββατο 18/2

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Θέλτα Βίγκο 1-1

(5' Ογιαρμπάθαλ - 90+5' αυτ. Λε Μορνάντ)

Ρεάλ Μπέτις – Ρεάλ Βαγιαδολίδ 2-1

2' Χουάνμι, , 45+4 πεν. Κανάλες - 30' Λάριν

19.30: Μαγιόρκα – Βιγιαρεάλ

22.00: Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης