Premier League: «Γκέλα» για την Άρσεναλ πριν τη Σίτι, «στραπάτσο» και για την Τότεναμ

Η Άρσεναλ έμεινε στο 1-1 στο «Έμιρεϊτς» με την Μπρέντφορντ πριν το παιχνίδι με τη Μάντσεστερ Σίτι και έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί στην κορυφή της Premier League. Ήττα και μάλιστα με ανατροπή για την Τότεναμ, 4-1 από τη Λέστερ. Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Πολύτιμους πόντους απώλεσε στην έδρα της η Άρσεναλ, στη μάχη που μαίνεται για την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Premier League. Οι «κανονιέρηδες» έμειναν στο ισόπαλο 1-1 με την Μπρέντφορντ στο «Έμιρεϊτς» για την 23η αγωνιστική και πλέον απέχουν έξι πόντους από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, πριν το μεταξύ τους ματς την προσεχή Τετάρτη (15/2) επίσης στο Λονδίνο σε εξ αναβολής ματς της 12ης αγωνιστικής.

Η Άρσεναλ, που προερχόταν από την ήττα (1-0) κόντρα στην Έβερτον, άνοιξε το σκορ στο ματς με την Μπρέντφορντ στο 67’ με τον Τροσάρ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 75’ με τον Τόνεϊ και πήραν τελικά τον πόντο.

Μακριά από τη νίκη έμεινε και η άλλη ομάδα του βορείου Λονδίνου, η Τότεναμ. Τα «σπιρούνια» αν και άνοιξαν το σκορ στο παιχνίδι με τη Λέστερ, είδαν τις «αλεπούδες» να πετυχαίνουν την ανατροπή και να παίρνουν τη νίκη με 4-1! Μάλιστα, τα τρία από τα τέσσερα τέρματα των γηπεδούχους σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και με το τρίποντο αυτό απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πέραν αυτών, η Φούλαμ με γκολ του Γουίλιαν (17’) νίκησε 1-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ και συνεχίζει να κυνηγάει μία θέση που οδηγεί στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης περιόδου, ενώ η Γουλβς κέρδισε με ανατροπή 2-1 τη Σαουθάμπτον στο «Σεν Μέρις» και απομακρύνθηκε από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Οι «λύκοι» βρέθηκαν να χάνουν από τους «αγίους» στο 24’ με το γκολ του Αλκαράζ και παρότι έμειναν με δέκα παίκτες στο 27’ με την αποβολή του Λεμινά, στην επανάληψη έφεραν τα πάνω – κάτω στο παιχνίδι και πήραν το τρίποντο.