Νιούκαστλ - Γουέστ Χαμ 1-1: Βαθμός «χρυσάφι» στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ»

Η Γουέστ Χαμ άντεξε στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», πήρε τον βαθμό από την Νιούκαστλ (1-1) και παρέμεινε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην 3η θέση οι «καρακάξες».

Παρότι ξεκίνησε ιδανικά το ματς, η Νιούκαστλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Γουέστ Χαμ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» έμεινε στην ισοπαλία για δεύτερη σερί αγωνιστική και επέτρεψε στη Γιουνάιτεντ να ξεφύγει στο +2 στη βαθμολογία.

Από την άλλη, τα «Σφυριά» άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και πήραν έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια τους να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη. Όσον αφορά την έκβαση του αγώνσα, οι «Καρακάξες» ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο και μόλις στο 1ο λεπτό βρήκαν δίχτυα με τον Γουίλοκ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Παρόλα αυτά, η Νιούκαστλ επέμεινε και στο αμέσως επόμενο λεπτό έκανε το 1-0 με πλασέ του Γουίλσον (έφτασε τα 10 απέναντι στους Λονδρέζους). Την ώρα όμως που όλοι περίμεναν έναν υγιεινό περίπατο, τα «Σφυριά» απάντησαν και στο 32' με τον Πακετά έκαναν το 1-1, σκορ που παρά την πίεση της Νιούκαστλ έμεινε ως το φινάλε.