Έλτσε - Βιγιαρεάλ 3-1: Επιτέλους νίκη με χατ-τρικ Μίλα!

Η Έλτσε επιβλήθηκε με 3-1 της Βιγιαρεάλ και τρία γκολ του Πέρε Μίλα, στην μόλις τρίτη φετινή της νίκη στην La Liga σε 20 αγωνιστικές!

Την πρώτη της νίκη μετά τις 20 Δεκεμβρίου (κόντρα στην Γκουανταλαχάρα για το Copa Del Rey και μόλις τρίτη της φετινή στη La Liga πανηγύρισε η Έλτσε, επικρατώντας με 3-1 της Βιγιαρεάλ!

Ο Μίλα στο 3' άνοιξε το σκορ για τους ουραγούς της βαθμολογίας, ενώ ο Μορένο ισοφάρισε προσωρινά στο 22'.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ξανά ο Μίλα, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στο 52' ο ίδιος «σφράγισε» το τρίποντο με δεύτερο πέναλτι!

Στους 9 βαθμούς ανέβηκε η Έλτσε που παρέμεινε τελευταία, ενώ η Βιγιαρεάλ έχασε έδαφος στο κυνήγι της 4ης θέσης, μένοντας στους 31 βαθμούς και στο -3 από την Ατλέτικο, η οποία μπορεί και να αυξήσει τη διαφορά.

Νωρίτερα, Εσπανιόλ και Οσασούνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, σε ένα ματς που αμφότερες οι ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες. Τα γκολ σημείωσαν οι Μπούτιμιρ (45') και Μπρεϊθγουέιτ (59').