Ρεάλ Μαδρίτης-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0: Της έλειψε μόνο το γκολ και έμεινε στο -5 από την Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης αν και έχασε πολλές ευκαιρίες δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ με την οποία έμεινε στο 0-0 και πλέον απέχει πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Το τελικό 0-0 αδικεί την εικόνα του αγώνα ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι Μαδριλένοι έχασαν δύο πολύτιμους βαθμούς στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και έμειναν πέντε βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Αντσελότι κυριάρχησε στα πρώτα 45 λεπτά δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Δεν μπόρεσε, ωστόσο καμία από αυτές να την μετατρέψει σε γκολ κι έτσι το 0-0 δεν άλλαξε με το τελευταίο σφύριγμα. Το ματς ήταν πολύ ωραίο με καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις και το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ. Οι Βάσκοι από την πλευρά τους δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους, αλλά κρατούσαν το 0-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τη Ρεάλ να είναι η ομάδα που πίεζε και που κρατούσε τη μπάλα στα πόδια της. Συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, αλλά από το 70' και μετά έδειχνε να έχει ξεμείνει από ιδέες. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο δεν μπόρεσε να απειλήσει, ενώ οι Βάσκοι περίμεναν τη στιγμή τους για να μπορέσουν να κάνουν πιο χοντρή ζημιά. Όπως και να 'χει πήραν τον βαθμό στη Μαδρίτη και έκαναν άλμα για την τετράδα.