Βιγιαρεάλ-Χιρόνα 1-0: Δραματική νίκη στο 90+11

Η Βιγιαρεάλ έκαμψε την αντίσταση της Χιρόνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Βιγιαρεάλ επικράτησε με σκορ 1-0 της Χιρόνα για τη La Liga. Η αναμέτρηση κρίθηκε στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν αυτό που κυριαρχούσε στο γήπεδο, αλλά απέναντι του βρήκε μία ομάδα που είχε οχυρωθεί στην άμυνα της και δεν είχε αφήσει διαδρόμους. Η Χιρόνα έπαιξε με μοναδικό σκοπό να «μπλοκάρει» τη Βιγιαρεάλ, αλλά τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δραματικά.

Η Βιγιαρεάλ στο 90+4 έχασε πέναλτι με τον Μορένο και στην τελευταία φάση του αγώνα σε ένα κόρνερ, κέρδισε και δεύτερο πέναλτι. Αυτή τη φορά ο Μορένο δεν αστόχησε και η ομάδα του πήρε μία πολύ σημαντική νίκη.