Copa Del Rey: Πέρασαν τα φαβορί…

Βαλένθια, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ατλέτικο Μαδρίτης, προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας

Τα φαβορί προκρίθηκαν στη φάση των «16» το Copa Del Rey και συγκεκριμένα η Βαλένθια, η Αθλέτικ Μπιλμπάο και η Ατλέτικο Μαρδίτης. Νίκησαν Σπόρτινγκ Χιχόν (0-4), Εσπανιόλ (1-0) και Λεβάντε (0-2) αντίστοιχα και πέρασαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Στο πρώτο χρονικό ματς η Βαλένθια έκανε περίπατο και δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης, νικώντας την Σπόρτινγκ Χιχόν, εκτός έδρας με 0-4. Δύο τέρματα σημείωσε ο Καβάνι (10’ και 39’) και από ένα οι Κλάιφερτ (21’) και Λίνο (64’).

Στο δεύτερο παιχνίδι η Αθλέτικ Μπιλμπάο με τέρμα του Ντε Μάρκος (27’) πήρε τη νίκη επί της Εσπανιόλ με 1-0, ενώ στον τρίτο αγώνα, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε στην επανάληψη της Λεβάντε, εκτός έδρας, με 2-0 και τα τέρματα σημείωσαν οι Μοράτα (54') και Γιορέντε (91').

Στο τελευταίο παιχνίδι, η Οσασούνα κέρδισε στα πέναλτι την Μπέτις, εκτός έδρας με 4-2. Η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, ενώ η παράταση έληξε με 2-2.