Ligue 1: Γκολ και αποβολές στο Μονπελιέ, ανεβαίνει η Κλερμόν

Η Ναντ κέρδισε 3-0 εκτός έδρας τη Μονπελιέ, σε ματς που διεκόπη προσωρινά λόγω διαμαρτυρίας οπαδών των γηπεδούχων εναντίον της διοίκησης. Με εννέα παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι. Διπλό και η Κλερμόν στην έδρα της Ανζέ (1-2). Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Με το τρίποντο έφυγε η Ναντ από την έδρα της Μονπελιέ, σε ένα παιχνίδι που διεκόπη προσωρινά λόγω διαμαρτυρίας οπαδών των γηπεδούχων εναντίον της διοίκησης. Τα «καναρίνια» επιβλήθηκαν με το ευρύ 3-0 της αντιπάλου τους, η οποία μάλιστα τελείωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες. Οι γηπεδούχοι έμειναν αρχικά με δέκα ποδοσφαιριστές στο 40’ λόγω αποβολής του Καζρί και στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η Ναντ άνοιξε το σκορ με το τέρμα που σημείωσε ο Τζιρότο (0-1).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 68’ ο Βαχί αποβλήθηκε αφήνοντας τη Μονπελιέ με εννέα παίκτες και στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η Ναντ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έφτασε στο 0-3 με τους Μοχάμεντ (82’) και Μπλας (84’).

Πέραν τούτου, η Κλερμόν κέρδισε 2-1 την Ανζέ και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ η Νις κόλλησε στο «στείρο» 0-0 με τη Ρεμς και μοιράστηκε τον πόντο με την αντίπαλό της.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι της Τουλούζ με την Μπρεστ. Αμφότερες έμειναν στο 1-1, με την Μπρεστ να παραμένει έτσι στη ζώνη του υποβιβασμού.