Σασουόλο - Λάτσιο 0-2: Νίκη ψυχολογίας (highlights)

Η Λάτσιο επικράτησε εκτός έδρας της Σασουόλο με 2-0 για την 18η αγωνιστική της Serie A.

Ύστερα από μια σειρά κακών αποτελεσμάτων η Λάτσιο κατάφερε να μπει τροχιά νικών. Συγκεκριμένα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σασουόλο με 1-0.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης προήλθε ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματία Τζακάνι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και άφησαν ανοικτούς χώρους στα μετόπισθεν. Έτσι οι φιλοξενούμενοι «χτύπησα» ξανά στις καθυστερήσεις, αφού ο Φελίπε Άντερσον σκόραρε για το 2-0.

Η Λάτσιο ανέβηκε πέμπτη στη βαθμολογία έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τις Αταλάντα και Ρόμα που την ακολοθούν με τρεις λιγότερους βαθμούς.