Πρόκριση - έπος της Τορίνο των 10 παικτών επί της Μίλαν στην παράταση (0-1)!

H Toρίνο που έπαιζε με 10 παίκτες από το 70' όχι μόνο έστειλε το ματς με την Μίλαν στην παράταση, αλλά την απέκλεισε νικώντας 1-0 στον εξτρά χρόνο με γκολ του Αντόπο (114') παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά

Δύο ματς Κυπέλλου για την φάση των «16» φιλοξενήθηκαν στο Μιλάνο το διήμερο 10-11 Iανουαρίου κι αμφότερα κρίθηκαν στην παράταση.

Mετά το Ίντερ - Πάρμα που πήραν οι «νερατζούρι» στην παράταση η κανονική διαρκεία δεν στάθηκε αρκετή για να λύσουν τις διαφορές τους Μίλαν και Τορίνο.

Παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 70ο λεπτό, όταν ο Τζίτζι είδε δεύτερη κίτρινη η «γκρανάτα» όχι μόνο κατάφερε να στείλει το ματς, με την πρωταθλήτρια (που εμφανίστηκε με το μυαλό στο πρωτάθλημα περισσότερο και το επικείμενο Σούπερ Καπ) στην παράταση, στη «λευκή ισοπαλία», αλλά αφού προειδοποίησε σε κάνα δύο περιπτώσεις (αφού γλίτωσε, βέβαια, πρώτα, στο δοκάρι του Ντε Kετελάρε στο 26' αλλά και σε κάνα δύο φάσεις...) να κάνει το κόλπο γκρόσο σκοράροντας το μοναδικό τέρμα με τον Αντοπό στο 114'!

Τo παρθενικό τέρμα του Γάλλου με την «γκρανάτα» ήρθε από ασίστ ενός συμπατριώτη του (Μπαϊγιέ) επίσης αλλαγή του Γιούριτς που στην μάχη των πάγκων κατανίησε τον Πιόλι.