Coupe De France: Πρόκριση στα πέναλτι για την Βασκεχάλ

Η Βασκεχάλ νίκησε 3-2 στα πέναλτι την Ρέιμς Στε Αν και προκρίθηκε στους «64» του γαλλικού Κυπέλλου.

Την παρουσία της στους «64» του Κυπέλλου Γαλλίας εξασφάλισε η Βασκεχάλ.

Ο σύλλογος της τέταρτης κατηγορία της χώρας κέρδισε εκτός έδρας με 3-2 στα πέναλτι την Ρέιμς Στε Αν και θα αντιμετωπίσει πλέον Πεΐ ντε Κασέλ, με έπαθλο την είσοδο στους «32» εκεί που περιμένει η Παρί Σεν Ζερμέν.

Τόσο κατά τη διάρκεια του πρώτου όσο και του δευτέρου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να φτάσουν στην επίτευξη ενός τέρματος. Εκ του αποτελέσματος όμως τις είδαν να περνούν ανεκμετάλλευτες και το 0-0 παρέμεινε ανέπαφο ως το φινάλε του 90λεπτου.

Έτσι, αμφότερες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, εκεί όπου η Βασκεχάλ πήρε τελικά τη νίκη με 3-2 και την πρόκριση στον επόμενο γύρο.