Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 2-1: Την «τορπίλισε» με Πίνο και Μορένο

Τεράστια νίκη για τη Βιγιαρεάλ επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1.

Η Βιγιαρεάλ έδειξε χαρακτήρα και πανηγύρισε τεράστια εντός έδρας νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1. Έτσι η ομάδα του Αντσελότι έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή με ματς περισσότερο, περιμένοντας την Κυριακή (8/1) στη Μαδρίτη το ντέρμπι τη Ατλέτικο με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ είχε ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και βρέθηκε πίσω 1-0 με γκολ του Πίνο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, απάντησε στο 60’ με γκολ του Μπενζεμά (πέναλτι), αλλά δέχθηκε κι άλλο τέρμα, τρία λεπτά αργότερα, για το τελικό 2-1, στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 12’ αλλά από εκεί και πέρα κυριάρχησε η Ρεάλ χωρίς να μπορέσει να σκοράρει στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη τα πάντα έγιναν στο πρώτο 20λεπτο, με τη Βιγιαρεάλ δυο φορές να παίρνει το προβάδισμα και τη Ρεάλ να απαντά τη μία με τον Μπενζεμά, ο οποίος πέτυχε το 227ο γκολ του με τη φανέλα της «βασίλισσας». Έτσι, έπιασε τον Ντι Στέφανο στην έκτη θέση των κορυφαίων σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου, ενώ έχει ένα γκολ λιγότερο από τον Ραούλ.