Coupe de France: Στα πέναλτι πέρασε στους «32» η Μπαστιά!

H Μπαστιά (της Ligue 2) επικράτησε της Έβρο (ομάδας της 4ης Kατηγορίας) με 4-3 στα πέναλτι αφού το 90λεπτό έληξε ισόπαλο 1-1.

Την προοπτική επανάληψης του έπους το 1981. όταν κατέκτησε το μοναδικό κύπελλο της ιστορίας της, ή έστω της παρουσίας της σε έναν τελικό (απ' όπου απέχει από το 2002) διατήρησε ζωντανό η Μπαστιά κερδίζοντας στα πέναλτι την άσημη (4ης Κατηγορίας) Έβρο.

H αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στην κανονική της διάρκεια ισόπαλη 1-1, αφού οι Koρσικανοί ισοφάρισαν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σαγ-Λαμόνζ το τέρμα του Μέντες (16') στέλνοντας το ματς στη «ρώσικη ρουλέτα» (άνευ παράτασης)

Στη διαδικασία των πέναλτι οι δύο σκόρερς δεν βρήκαν στόχο αλλά οι νησιώτες (της Ligue 2) είχαν τέσσερις εύστοχες εκτελέσεις έναντι τριών και προκρίθηκαν στους «32» του θεσμού.

Εκεί πέρασε κι η Γκρας (4ης Κατηγορίας) νικώντας με το μίνιμουμ σκορ την Tαμπονέζ (1η τοπικού). Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ο Γκαζαουί.