Μονπελιέ-Μαρσέιγ 1-2: Ρίσκαρε στο φινάλε

Η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη στο «Σταντ ντε λα Μοσόν» και νίκησε την Μονπελιέ με 2-1, αν και στο τέλος πήγε να τα θαλασσώσει.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Μαρσέιγ στη νέα χρονιά και νίκη 2-1 στην έδρα της Μονπελιέ, κάτι που την έφερε ξανά στην 3η θέση της βαθμολογίας με τρεις βαθμούς διαφορά από την Μονακό. Ενώ απέχει τέσσερις βαθμούς από την δεύτερη Λανς. Η Μονπελιέ παρέμεινε στην 14η θέση και ανησυχεί για τη συνέχεια της παρουσίας της στη Ligue 1 καθώς δεν είναι και πολύ μακριά η γραμμή του υποβιβασμού.

Η Μαρσέιγ είχε την πρωτοβουλία και στο πρώτο ημίχρονο με ευκαιρίες όπως το δοκάρι του Κλάους, ο οποίος όμως λίγο αργότερα τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ μπήκαν πολύ δυνατά στο τερέν του «Ντε Λα Μοσόν» και έφτασαν στην επικράτηση με τον Νούνο Ταβάρες να ανοίγει το σκορ στο 47' και με αυτογκόλ του Μαξίμ Εστεβέ στο 61' να κάνει πιο εύκολο το έργο τους.

Το παιχνίδι είχε επεισοδιακό φινάλε καθώς στο 86' ο Ταβάρες αποβλήθηκε έπειτα από ένταση στον αγωνιστικό χώρο, με την Μονπελιέ να μειώνει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Σαβανιέ.