Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0: Άβολη ισοπαλία

Μπέτις και Αθλέτικ Μπιλμπάο έμειναν στο 0-0, δεν μπόρεσαν να ανεβούν τρίτες και απειλούνται από Ατλέτικο Μαδρίτης και όχι μόνο

Μάχη χωρίς σκορ στην Ανδαλουσία, με Μπέτις και Αθλέτικ Μπιλμπάο να μένουν στο 0-0 και να χάνουν την ευκαιρία να προσπεράσουν την Ρεάλ Σοσιεδάδ στη φετινή μάχη της τρίτης θέσης στη La Liga, πίσω βέβαια από τις απομακρυσμένες Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.

Η Μπέτις είχε μεγαλύτερη κατοχή και περισσότερες φάσεις, αλλά η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν δυνατή αμυντικά και τουλάχιστον δεν έχασε σε ένα πολύ δύσκολο εκτός έδρας ματς, το οποίο προσπάθησε να πάρει με αντεπιθέσεις. Με πιο... λυπημένο τον Μανουέλ Πελεγκρίνι που είδε την ομάδα του να μην αξιοποιεί τη δύναμη της έδρας σε ένα σκληρό ματς με πέντε κίτρινες στο δεύτερο ημίχρονο και απευθείας αποβολή του Φελίπε της Μπέτις στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής

ΠΕΜΠΤΗ (29/12)

Ζιρόνα – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2 (34' Καστεγιάνος, 75' Σαίς πεν. - 2' Καμέλο, 62' Παλαθόν)

Μπέτις – Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

22.30: Ατλέτικο Μαδρίτης – Έλτσε