ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια 4-0: Πάρτι οι «κυανοκίτρινοι» στο ντέρμπι

Ο ΑΠΟΕΛ διέλυσε 4-0 την Ομόνοια στο ντέρμπι των «αιωνίων» στη Λευκωσία για την 12η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΑΠΟΕΛ το ντέρμπι των «αιωνίων» με αντίπαλο την Ομόνοια. Οι «κυανοκίτρινοι» διέλυσαν την αντίπαλό τους με το εμφατικό 4-0 στη Λευκωσία για την 12η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και με ματς λιγότερο πλησίασαν στο -2 την πρωτοπόρο Πάφο.

Ο χορός των γκολ για τον ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντβάλι να κάνει το 1-0, ενώ στο 60’ ο Κβιλιτάια έγραψε το 2-0. Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα (68') ο Μαρκίνιος με πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στις καθυστερήσεις της συνάντησης (92’) ο Εφραίμ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Αξίζει να σημειωθεί βέβαια, ότι η Ομόνοια αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 24’ λόγω αποβολής του Λανγκ.