Premier League: Στραπάτσο της Γιουνάιτεντ, νίκη (3-1) η Άστον Βίλα στο ντεμπούτο του Έμερι

Η Άστον Βίλα, στο ντεμπούτο του Ουνάι Έμερι στην τεχνική της ηγεσία, κέρδισε 3-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μπέρμιγχαμ. Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε ο Ουνάι Έμερι την πορεία του στην τεχνική ηγεσία της Άστον Βίλα. Οι «χωριάτες» κέρδισαν 3-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Βίλα Παρκ» του Μπέρμιγχαμ για την 15η αγωνιστική της Premier League και με το τρίποντο αυτό απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, για τους «κόκκινους διαβόλους» αυτή ήταν η τέταρτη ήττα τους στην κατηγορία, που τους στέρησε την ευκαιρία να μειώσουν τη διαφορά τους από την πρώτη τετράδα.

Στο συγκεκριμένο ματς ο Κριστιάνο Ρονάλντο όχι μόνο ξεκίνησε βασικός, αλλά φόρεσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Η Άστον Βίλα όμως «πάγωσε» τη Γιουνάιτεντ από το ξεκίνημα, καθώς άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Μπέιλι και στο 11’ έφτασε και στο 2-0 με τον Ντιν.

Η Μάντσεστερ μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Λουκ Σο, αλλά στο 49’ ήρθε και το 3-1 των γηπεδούχων με τον Ράμσεϊ, που χάρισε και το τρίποντο στο σύλλογο του Μπέρμιγχαμ.

Στα υπόλοιπα ματς, η Νιουκάστλ πήρε το «διπλό» στο «Σεν Μέρις» επικρατώντας 4-1 της Σαουθάμπτον, η οποία παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε 2-1 εκτός έδρας τη Γουέστ Χαμ στο λονδρέζικο ντέρμπι, με τον Ολίσε να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 94’.