Μπαρτσελόνα-Αλμερία 2-0: Την αφήνει πρώτη ο Πικέ!

Αποθέωση από το Καμπ Νου στο αντίο του Ζεράρ Πικέ στο ποδόσφαιρο και νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Αλμερία με 2-0 που την φέρνει έστω και προσωρινά στην κορυφή.

Η Μπαρτσελόνα αποχαιρέτησε στο γήπεδό της τον Ζεράρ Πικέ που έπαιξε εναντίον της Αλμερία για τελευταία φορά με τη φανέλα που τίμησε επί σειρά ετών και κατέκτησε τίτλους βιώνοντας μεγάλες στιγμές. Το αντίο έγινε με νίκη 2-0 και η συγκίνηση του διεθνούς Ισπανού άσου ήταν εύλογα πολύ μεγάλη όταν στο 84' αντικαταστάθηκε από τον Κρίστενσεν υπό εκδηλώσεις λατρείας.

Όλο το γήπεδο ήταν σε κλίμα Πικέ με αποθέωση για τον μεγάλο διεθνή άσο που αποχωρεί από την ενεργό δράση. To sempr3 ήταν το μήνυμα του αγώνα, με τον αριθμό της φανέλας του για πάντα!

Μάλιστα ο Λεβαντόφσκι του πρόσφερε το πέναλτι που κέρδισε η Μπαρτσελόνα στο 7΄, αλλά ο Πικέ αρνήθηκε με τον Πολωνό να σουτάρει στο δοκάρι.

Ο Πικέ είχε ευκαιρία στο 13', η Μπαρτσελόνα πίεσε με την απόλυτη κατοχή, αλλά μεγάλη ευκαιρία έχασε η Αλμερία στο 29' με τον Ραμαζάνι. Από εξαιρετική θέση ο Ντεμπελέ στο 40' δεν μπόρεσε να σκοράρει, όπως και ο Φεράν Τόρες με το ημίχρονο να λήγει χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη ο Ντεμπελέ βρήκε γρήγορα το δρόμο προς τα δίχτυα στο 48' και έκανε πιο εύκολο το έργο της ομάδας του, μέχρι το 62' που ο Ντε Γιόνγκ έγραψε το 2-0 και σφράγισε το τρίποντο.

Η Μπαρτσελόνα με παιχνίδι περισσότερο είναι στους 34 βαθμούς και η Ρεάλ στους 32.