Άρσεναλ - Νότιγχαμ Φόρεστ 5-0: Με πέντε ...κανονιοβολισμούς ξανά επικεφαλής οι Λονδρέζοι!

Η Άρσεναλ επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League συντρίβοντας 5-0 την Νότιγχαμ Φόρεστ, που προερχόταν από τη νίκη επί της Λίβερπουλ!

Αυτή τη φορά η Νότιγχαμ δεν μπόρεσε να επαναλάβει τον άθλο της προηγούμενης αγωνιστικής που νίκησε (1-0 στο Σίτι Γκράουντ) την Λίβερπουλ κι έγινε έρμαιο (ειδικά στην επανάληψη) των διαθέσεων της Άρσεναλ που προερχόταν από την ισοπαλία στο Σαουθάμπτον (αλλά και την ήττα στο Αϊντχόφεν μεσοβδόμαδα).

Η ομάδα του Αρτέτα συνέτριψε τους «ξυλοκόπους» με το εμφατικό 5-0 και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί στο 5ο λεπτό, μετά από υπέροχη σέντρα του Σάκα και δυνατή κεφαλιά του Μαρτινέλι, στην κίνηση, με εκείνον και τους συμπαίκτες του να πανηγυρίζουν δείχνοντας μια φανέλα του Πάμπλο Μάρι (δανεικός από την Άρσεναλ στην Μόντσα ο Ισπανός που χτυπήθηκε από μαχαίρι αλλά πήρε εξιτήριο...).

Μάλιστα ο Μαρτινέλι έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, αλλά ο Λόντι έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Οι Λονδρέζοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο ξεκίνημα της επανάληψης (49'), με ωραία προσποίηση και διπλή προσπάθεια του Νέλσον.

Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά μετά σκόραρε ξανά, μετά από ατομική ενέργεια και ασίστ του Ζεσούς, πριν ο Παρτέι «ζωγραφίσει» με γκολάρα το 4-0!

Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Έντεγκααρντ στο 78'.

Μοναδικό μελανό σημείο του παιχνιδιού για τους «κανονιέρηδες», η αποχώρηση του Σάκα με τραυματισμό, στο 24ο λεπτό.