Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 0-1: Απόδραση με Λεβαντόφσκι

Η Μπαρτσελόνα έχει τον Λεβαντόφσκι και αυτό αποδείχτηκε αρκετό στο «Μεστάγια» για να νικήσει 1-0 τη Βαλένθια με δικό του γκολ στο 90+3.

Το ματς ανάμεσα σε Βαλένθια και Μπαρτσελόνα έδειχνε να έχει κολλήσει στο μηδέν, αλλά ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι είχε και πάλι τη λύση. Ο απίθανος Πολωνός επιθετικός στο 90+3 πέτυχε ένα απίστευτο γκολ και κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το "Μεστάγια". Ο Λεβαντόφσκι και πάλι έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά και έχει πάρει από το χέρι τους Καταλανούς.

Σε ένα ματς που οι "μπλαουγκράνα" είχαν τις ευκαιρίες τους στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη η εικόνα της δεν ήταν το ίδιο καλή. Η Βαλένθια στο 50' βρήκε γκολ με τον Λίνο, αλλά σωστά ακυρώθηκε, διότι ο Αντρέ είχε βρει τη μπάλα όταν εκεί κατευθυνόταν προς τον σκόρερ.

Η Μπαρτσελόνα γλίτωσε εκεί το 1-0 και στη συνέχεια ανέβασε την πίεση της. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά ήταν φλύαρη. Επί της ουσίας η μαχητική Βαλένθια δεν απειλούνταν από τους «μπαλουγκράνα» και όλα έδειχναν πως το 0-0 δεν μπορεί να αλλάξει. Ο Λεβαντόφσκι, όμως, είχε άλλη άποψη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε και η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το Μεστάγια σε ένα παιχνίδι που είχε χάσει τους δύο στόπερ της, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τον Καβάνι.