Premier League: Ιστορική νίκη η Μπράιτον, 4-1 την Τσέλσι, ανατροπή η Τότεναμ

Η Μπράιτον νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε αγώνα πρωταθλήματος την Τσέλσι και την διέσυρε με το εμφατικό 4-1 στο Ανατολικό Σάσεξ της Αγγλίας. Τρίποντο με ανατροπή η Τότεναμ, από 2-0…2-3 την Μπόρνμουθ. Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής της Premier League και η βαθμολογία.

Την παρθενική νίκη της ιστορίας της σε αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στην Τσέλσι πανηγύρισε η Μπράιτον και υποχρέωσε τον προπονητή των «μπλε», Γκράχαμ Πότερ, στην πρώτη του ήττα στον πάγκο των λονδρέζων.

Οι «γλάροι» διέλυσαν την αντίπαλό τους με το εμφατικό 4-1 στο Ανατολικό Σάσεξ για την 14η αγωνιστική της Premier League και κράτησαν την Τσέλσι στο -8 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι η Μπράιτον βρέθηκε να προηγείται 3-0 της Τσέλσι στο ημίχρονο (!), ενώ η μοναδική νίκη που είχε πετύχει στο παρελθόν επί των «μπλε» ήταν το 1933 σε παιχνίδι του Κυπέλλου Αγγλίας (2-1).

Πέραν τούτου, τεράστια νίκη σε βάρος της Μπόρνμουθ πέτυχε η Τότεναμ. Τα «σπιρούνια» βρέθηκαν να χάνουν 2-0 από την αντίπαλό τους μέχρι το 50’, ωστόσο στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης έφεραν «τούμπα» το ματς και πήραν το τρίποντο με σκορ 2-3.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Κρίσταλ Πάλας επιβλήθηκε 1-0 της Σαουθάμπτον, ενώ Μπρέντφορντ και Γουλβς έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και μοιράστηκαν τον πόντο. Τέλος, η Άστον Βίλα, λίγο πριν το επίσημο ντεμπούτο του Ουνάι Έμερι στον πάγκο της, διασύρθηκε με το βαρύ 4-0 από τη Νιουκάστλ.