Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1: Έσπασαν την «κατάρα» με το 100ό γκολ του Γκριεζμάν!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Αθλέτικ Μιλμπάο στη Χώρα των Βάσκων, άφησε πίσω της μία αρνητική παράδοση πέντε ετών και ο Γκριεζμάν πάτησε... 100άρα.

Τελευταία φορά που η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε φύγει νικήτρια από το Μπιλμπάο ήταν τον Σεπτέμβριο του 2017 (τότε είχε κερδίσει 2-1).

Από τότε η Αθλέτικ Μπιλμπάο μετρούσε τρεις νίκες και μία ισοπαλία...

Μετά από μία πενταετία λοιπόν, οι «ροχιμπλάνκος» έσπασαν την κατάρα και πήραν μία σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη στο «San Mames Barria» με 1-0 (άφησε 4η την Μπιλμπάο), σε ένα ματς που κρατήθηκαν 11 λεπτά καθυστερήσεις!

Οι γηπεδούχοι πίεσαν, δημιούργησαν προβλήματα, έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά τελικά οι Μαδριλένοι ήταν εκείνοι που με το γκολ του Γκριεζμάν στο 47’ πήραν το πολυπόθητο τρίποντο και πέρασαν στην 3η θέση της La Liga. Ένας Γκριεζμάν που έφτασε τα 100 γκολ με τη φανέλα της Ατλέτικο.