Bundesliga: Υπερηχητική Άιντραχτ «βύθισε» τη Λεβερκούζεν (5-1), βαθιά «ανάσα» η Στουτγκάρδη

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης σκόρπισε στους πέντε ανέμους τη Λεβερκούζεν και παραμένει δυνατά στο κόλπο της εξόδου στο Champions League. Νίκη - οξυγόνο για την Στουτγκάρδη επί της Μπόχουμ.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε... σκορποχώρι την άμυνα της Λεβερκούζεν που είναι στα «χαμηλά πατώματα» της Bundesliga και με το 5-1 που σημείωσε επιβεβαίωσε ότι έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται την παρουσία της στην τετράδα έως το τέλος της σεζόν. Κάτι που φυσικά αν συμβεί, τότε θα βρεθεί απευθείας στους ομίλους του Champions League της επόμενης περιόδου.

Η Άιντραχτ τα... χρειάστηκε στο πρώτο 45λεπτο, αλλά τελικά κατάφερε στις καθυστερήσεις (στο 5ο λεπτό συγκεκριμένα) με το πέναλτι του Καμάντα να ανοίξει το σκορ. Ένα πέναλτι που επαναλήφθηκε καθώς υπήρχε παράβαση του γκολκίπερ της Μπάγερ που είχε πιάσει δύο λεπτά νωρίτερα την εκτέλεση του Μουανί. Στο β’ μέρος παρότι η Λεβερκούζεν ισοφάρισε με τον Χινκάπι στο 56’, η Άιντραχτ μετέτρεψε σε πάρτι την αναμέτρηση από το 58’ και έπειτα...

Πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον είχε το ματς της Στουτγκάρδης με την Μπόχουμ, δύο ομάδες που είναι στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Το 4-1 της Στουτγκάρδης τής πρόσφερε ουσιαστικά πολύ μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Τέλος πολύ μεγάλο διπλό πήρε η Μάιντς στη Βρέμη επί της Βέρντερ (2-0), ενώ η Γκλάντμπαχ που προηγήθηκε δύο φορές επί της Βόλφσμπουργκ, τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο γήπεδο των «λύκων» (2-2).