Τρίποντο με «buzzer-beater» για τη Μίλαν (vid)

Με γκολ του Κουτρόνε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, νίκησε την Ρόμα των Μαρκάνο και Μανωλά.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, πιέζοντας συνεχώς για να πετύχει κάποιο τέρμα. Οι παίκτες των «τζαλιορόσι» ήταν κλεισμένοι στο δικό τους μισό και αμύνονταν με πολύ καλές αλληλοκαλύψεις, ωστόσο το πανέξυπνο γύρισμα του Ροντρίγκεζ και η προβολή του Κεσιέ από κοντά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 40'. Το 1-0 ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το σύνολο του Ντι Φραντσέσκο «πάτησε το γκάζι» και κατάφερε να ισοφαρίσει σε μία φάση διαρκείας με διαγώνιο σουτ του Φάτσιο στο 59'. Στη συνέχεια ακυρώθηκαν με την βοήθεια του VAR τα γκολ των Ιγκουαΐν στο 63' (οφσάιντ) και Ενζοζί στο 80' (χέρι). Στο 95' ο Πάτρικ Κουτρόνε διαμόρφωσε το τελικό 2-1 μετά από πάσα «κλειδί» του «Πιπίτα», χαρίζοντας το πρώτο τρίποντο της σεζόν στην ομάδα του.

ΜΙΛΑΝ (4-3-3): Ντοναρούμα -Καλάμπρια, Μουζάτσιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες (76’ Λασάλτ) - Κεσιέ, Μπίγκλια, Μποναβεντούρα (83’ Κουτρόνε) - Σούσο, Ιγκουαϊν, Τσαλχάνογλου (81’ Καστιγιέχο).

ΡΟΜΑ: Όλσεν, Μανωλάς, Φάτσιο, Μαρκάνο (46’ Ελ Σαραουί), Κάρσντορπ (77’ Σαντόν), Ντε Ρόσι, Ενζονζί, Κολαρόφ, Παστόρε (68’ Κριστάντε), Ντζέκο, Σικ.

Το πρoφίλ της 2ης αγωνιστικής
Παρασκευή

Μίλαν – Ρόμα 2-1: 40’ Κέσιε, 95’ Κουτρόνε – 59’ Φάτσιο.

Σάββατο
19.00: Μπολόνια – Ίντερ
21.30: Πάρμα – Γιουβέντους.

Κυριακή
19.00: Φιορεντίνα – Ουντινέζε.
21.30: Αταλάντα – Κάλιαρι, Κιέβο – Έμπολι, Λάτσιο – Φροζινόνε, Σαμπντόρια – Νάπολι, Σασουόλο – Τζένοα, Τορίνο- ΣΠΑΛ.

Η βαθμολογία
6 βαθμοί: Γιουβέντους (5-2), Νάπολι (5-3), ΣΠΑΛ (2-0)
4 βαθμοί: Αταλάντα (7-3), Σασουόλο (3-2), Ουντινέζε (3-2), Ρόμα (5-5)
3 βαθμοί: Φιορεντίνα (6-1), Τζένοα (2-1), Έμπολι (3-2), Μίλαν (4-4)
1 βαθμός: Ίντερ (2-3),Πάρμα (2-3), Τορίνο (2-3), Μπολόνια (0-1), Κάλιαρι (2-4), Φροζινόνε (0-4).
Χωρίς βαθμό:, Σαμπντόρια (0-1), Κιέβο Βερόνα (3-9), Λάτσιο (1-4).
* Σαμπντόρια, Φιορεντίνα, Μίλαν και Τζένοα έχουν έναν αγώνα λιγότερο.