Premier League: Ο Τροσάρ «πάγωσε» τη Λίβερπουλ - Σπουδαία διπλά για Τσέλσι και Νιουκάστλ

Χάρη σε χατ-τρικ του Λεάντρο Τροσάρ η Μπράιτον υποχρέωσε σε άλλη μια γκέλα τη Λίβερπουλ. Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Τσέλσι και Νιουκάστλ, όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στην Premier League.

Στην πέμπτη απώλεια βαθμών σε σύνολο επτά αγώνων υποχρέωσε η Μπράιτον τη Λίβερπουλ, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Premier League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ήταν ο Λεάντρο Τροσάρ, με τον 27χρονο Βέλγο να πετυχαίνει χατ-τρικ, ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 3-3 στα τελευταία λεπτά, παρά το γεγονός ότι οι «κόκκινοι» είχαν κάνει την ανατροπή από 1-2 σε 3-2...

Στα άλλα σαββατιάτικα ματς η Τσέλσι πήρε σπουδαίο διπλό με δραματικό τρόπο στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 1-2, χάρη σε γκολ του Γκάλαχερ στο τελευταίο λεπτό του ματς.

Πολύ πιο άνετη η επικράτηση της Νιουκάστλ στο Φούλαμ με σκορ 1-4, με τις «καρακάξες» να εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 8ο λεπτό (!) λόγω αποβολής του Σαλομπά.