Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Πήρε το ντέρμπι και έκανε το έξι στα έξι

Η Ρεάλ πήρε και το ντέρμπι της Μαδρίτης, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Ατλέτικο, έκανε το έξι στα έξι και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή.

Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το τέλος και της 6ης αγωνιστικής της La Liga. Οι "μερένχες" επικράτησαν με 2-1 της Ατλέτικο στο μεγάλο ντέρμπι της πρωτεύουσας που φιλοξενήθηκε στο Wanda Metropolitano και έκαναν το έξι στα έξι.

Η Ρεάλ κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Στο 18' ο Ροντρίγκο έκανε το 0-1 και στο 36' ο Βαλβέρδε έκανε το 0-2, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Η Ατλέτικο Μαδρίτης αντέδρασε και το ματς είχε τρομερή ένταση και νεύρα. Οι "ροχιμπλάνκος" μείωσαν στο 83' με τον Ερμόσο, τον οποίο είχε βάλει στο παιχνίδι ο Σιμεόνε λίγα λεπτά νωρίτερα. Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν δραματικό χαρακτήρα με τη Ρεάλ να μένει πίσω για να κρατήσει το 2-1 και την Ατλέτικο να πιέζει. Ο Ερμόσο που πέτυχε το γκολ πήγε να τινάξει το ματς στον αέρα και τελικά αποβλήθηκε στο 90+1 με τη Ρεάλ τελικά να φεύγει νικήτρια από την έδρα της συμπολίτισσας.