Διέπρεψαν στην Αγγλία οι Έλληνες του εξωτερικού!

Με το νικητήριο γκολ της Γουότφορντ επί της Κρίσταλ Πάλας, συνδύασε ο Χοσέ Χολέμπας την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε για ακόμη μία φορά στα αγγλικά γήπεδα.

Ο διεθνής αμυντικός, διαμόρφωσε στο 71ο λεπτό το τελικό 2-1, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να παραμείνει στην κορυφή και χωρίς βαθμολογική απώλεια, μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής.

Παράλληλα, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος που εξελίσσεται σε ηγέτη για την άμυνα της Αρσεναλ, ενώ η παρουσία των Ελλήνων παικτών στα γήπεδα της Ευρώπης, το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) με εξαιρετική απόδοση στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Γουέστ Χαμ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) και σκόρερ (71`) του νικητήριου γκολ στο εντός έδρας 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Αγωνίζεται σήμερα με την Αταλάντα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-2 επί της Μίλαν στο Σαν Πάολο.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Σασουόλο.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Σοσιεδάδ. Στο 31ο λεπτό είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Αντικατέστησε στο 63ο λεπτό τον Ζερμέν, στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ρεν και βοήθησε τους γηπεδούχους να φθάσουν στην ισοφάριση.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Φίτεσε. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εμφατική εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Έμεν.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός αποστολής.

Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό από τον Μπομπο στην εντός έδρας ήττα από την Εουπεν με 1-0.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Εουπεν με 1-0.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κορτράικ.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Αντικατέστησε στο 59ο λεπτό τον Στογιάνοβιτς, στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σαρλερουά.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 στο ντέρμπι με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στο εντός έδρας ντέρμπι με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που έληξε χωρίς νικητή (1-1).

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βόλφσμπεργκερ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Αντικατέστησε στο 60ο λεπτό τον Λουξμπάχερ, στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Αούστρια Βιέννης.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη με 2-1 επί της Χερμανσταντ.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χερμανσταντ): Εκτός αποστολής.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Αγωνίζεται σήμερα με την Σεπσι.

ΣΕΡΒΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Boϊβοντίνα): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Αγωνίζεται σήμερα με την Γαλατασαράϊ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Αγωνίζεται σήμερα με την Γαλατασαράϊ.

ΙΣΡΑΗΛ
Θανάσης Παπάζογλου (Χάποελ Χάιφα): Εκτός αποστολής στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Μακάμπι Νετάνια.

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Αγωνίζεται σήμερα με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ.