Ο Μαρκάνο έσωσε την Πόρτο στην τελευταία φάση

Με γκολ του Ιβάν Μαρκάνο στις καθυστερήσεις η Πόρτο νίκησε 1-0 την Βιζέλα και γλίτωσε την «γκέλα»

Η Πόρτο τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Βιζέλα και ήταν έτοιμη για βαθμολογική απώλεια, αλλά τον Σέρτζιο Κονσεϊσάο και την ομάδα του έσωσε ένας παλιός παίκτης του Ολυμπιακού. Ο Ιβάν Μαρκάνο με προβολή στο τελευταίο λεπτό του αγώνα χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στους «δράκους», οι οποίοι έχουν τώρα μπροστά τους το ντέρμπι με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Νωρίτερα η Μποαβίστα νίκησε 2-1 την Σάντα Κλάρα κάνοντας και αυτή τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν. Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε, αλλά έμεινε με δέκα παίκτες και έτσι η Μποαβίστα πέτυχε την ανατροπή. Με την Σάντα Κλάρα να έχει κι άλλη κόκκινη στις καθυστερήσεις και την Μποαβίστα χαμένο πέναλτι.

Η Γκιμαράες πέτυχε επίσης το «δύο στα δύο» επικρατώντας με 1-0 της Εστορίλ, με σκόρερ τον Αντρέ στο 16'. Η Εστορίλ έπαιξε από το 60' με δέκα λόγω αποβολής του Εστέβες.