Κύπελλο Γερμανίας: Άνετη πρόκριση η Ντόρτμουντ - Πέρασε και η Στουτγκάρδη

Η Ντόρτμουντ επικράτησε 3-0 της Μόναχο 1860 με τον Καρίμ Αντεγιέμι να ανοίγει λογαριασμό με τη νέα του ομάδα. Πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού πήραν Νυρεμβέργη, Στουτγκάρδη και Καρλσρούη

Πρεμιέρα στην νέα αγωνιστική περίοδο έκανε η Ντόρτμουντ, νικώντας 3-0 τη Μόναχο 1860 για την 1η φάση του γερμανικού Κυπέλλου.

Ο Έντιν Τέρζιτς έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Μπορούσια χρησιμοποιώντας όλα τα όπλα του στην επίθεση, πλην του Σεμπαστιάν Αλέ που έχει μείνει εκτός με σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Οι Βεστφαλοί «καθάρισα» την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ο Μάλεν στο 8’ έκανε το 1-0 ενώ ο Μπέλιγχαμ στο 31’ έκανε το 2-0. Ο Καρίμ Αντεγιέμι συνδύασε την παρθενική του εμφάνιση με γκολ και στο 35’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Από εκεί και πέρα, η Νυρεμβέργη λύγισε 2-0 την Κάαν – Μάριενμπορν ενώ η Στουτγκάρδη των Μαυροπάνου (βασικός) και Περέα νίκησε με το μίνιμουμ σκορ την Ντινάμο Δρέσδης. Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στο Νοιστρέλιτς –Καρλσρούη όπου οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν 8-0.