Primera Division: Ανατροπή για την Σοσιεδάδ,ισόπαλες Θέλτα-Εσπανιόλ

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε την Βιγιαρεάλ 2-1 με ανατροπή ενώ Θέλτα και Εσπανιόλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Θέλτα-Εσπανιόλ 1-1

Με ισοπαλία ξεκίνησε η φετινή Primera Division. Η ομάδα της Θέλτα φιλοξένησε την Εσπανιόλ, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό διάστημα. Το σκορ άνοιξαν οι Καταλανοί στο 45' με σουτ του Ερμόσο. Η Θέλτα πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και εν τέλει πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, με την προβολή του Νταβίδ Λόπες.

Βιγιαρεάλ-Σοσιεδάδ 1-2

Σπουδαίο διπλό πέτυχε η Ρεάλ Σοσιεδάδ στην έδρα της Βιγιαρεάλ. Τα «κίτρινα υποβρύχια» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προηγήθηκαν στο 16' με τέρμα του Ζεράρ Μορένο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απαντήσουν πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε γκολ του Γουίλιαν Ζοσέ. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν το ίδιο με τους παίκτες της Σοσιεδάδ να φτάνουν στην ανατροπή με υπέροχο γκολ του Χουάνμι στο 71'.