Τριάρα η Παρί με «ορεξάτο» Εμπαπέ (vid)

Με κορυφαίους τους Μπουφόν και Εμπαπέ η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Γκινγκάμπ με 3-1.

Μπορεί η Παρί Σεν Ζερμέν να μην παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο αλλά η ποιότητα που διαθέτουν οι παίκτες της είναι ικανή στο να πανηγυρίσει την νίκη.

Η Γκινγκάμπ μπήκε πιο δυνατά και απείλησε στο 14', με τον Μπουφόν να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Έξι λεπτά αργότερα ο Ιταλός τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να διορθώσει το λάθος του συμπαίκτη του Κολέν Νταγκμπά, με τον Νολάν Ρου να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Η πίεση από πλευρά γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Νικολά Μπενεζέ να πετυχαίνει γκολ αλλά να ακυρώνεται μετά την χρήση του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τόμας Τούχελ έριξε στο παιχνίδι τον Εμπαπέ και αμέσως η αναμέτρηση πήρε ρυθμό. Στο 53' ο Νεϊμάρ κέρδισε πέναλτι εκτελώντας ο ίδιος την εσχάτη των ποινών για το 1-1.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο νεαρός Γάλλος που με δύο γκολ στο 82' και το 90' έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

ΓΚΙΝΓΚΑΜ (4-2-3-1): Γιόνσον, Ικοκό, Κερμπρά, Εμποά Εμποά, Ρεμπόσο, Ντιντό (81' Σορμπόν), Μπλας, Κοκό, Μπενεζέ (66' Ροντελέν), Τουράμ (75' Σαλιμπίρ), Ρου

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (4-3-3): Μπουφόν, Μενιέ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Νταγκμπά, Ενκινκί (74' Ντιαμπί), Μπερνέντ (80' Λο Σέλσο), Ραμπιό, Ντι Μαρία, Γουεά (46' Εμπαπέ), Νεϊμάρ.