Serie A: «Ροσονέρο» ο τίτλος ύστερα από 11 χρόνια!

Η Μίλαν επιβλήθηκε 3-0 της Σασουόλο άφησε δεύτερη την συμπολίτισσα Ίντερ (νίκησε με το ίδιο σκορ την Σαμπντόρια) και πανηγύρισε το 19ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και πρώτο μετά το 2011. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Serie A.

Έντεκα χρόνια ήταν πολλά, πάρα πολλά για μια τόσο σπουδαία ομάδα. Η Μίλαν επικράτησε 3-0 της Σασουόλο στο «Μαπέι», κέρδισε την κούρσα τίτλου με τη συμπολίτισσα Ίντερ (νίκησε με το ίδιο σκορ την Σαμπντόρια) και κατέκτησε το 19ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και πρώτο μετά το 2011!

Για να εκθρονίσει όμως τους «νερατζούρι» έπρεπε να κάνει τη δουλειά της απέναντι στους «νεροβέρντι» και φανέρωσε τις προθέσεις της από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ο άνθρωπος των μεγάλων στιγμών εφέτος για τη Μίλαν του Στέφανο Πιόλι, Ολιβιέ Ζιρού, σκόραρε δις (17', 32') βάζοντας τις βάσεις για το Σκουντέτο. Πριν την ανάπαυλα (36') ο Κεσί βρήκε δίχτυα «κλειδώνοντας» το ματς.

Στο «Μεάτσα», η μέχρι πρότινος κάτοχος του τίτλου, Ίντερ, χρειαζόταν τρίποντο κόντρα στη «Σαμπ» και παράλληλα στραβοπάτημα των «ροσονέρι», κάτι βέβαια που δεν ήρθε ποτέ.

Το συγκρότημα του Ιντζάγκι, με τρία γκολ στο δεύτερο 45λεπτο έκλεισε νικηφόρα τη χρονιά, στην οποία πανηγύρισε Κύπελλο και Σούπερ Καπ. Ο Πέρισιτς στο 49' άνοιξε το σκορ για να πάρει τη σκυτάλη ο Κορέα (55', 57').

Κάπως έτσι το εφετινό πρωτάθλημα της Serie A παρέμεινε στο Μιλάνο, ωστόσο άλλαξε κάτοχο αφού... βάφτηκε ροσονέρο!