Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0: Νίκη αντί για ...πασίγιο οι «κολτσονέρος»!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης με πέναλτι του Καράσκο νίκησε 1-0, την, πρωταθλήτρια Ρεάλ Μαδρίτης,λ στην οποία δεν έκανε τιμητική υποδοχή, πλησιάζοντας την εξασφάλιση του Champions League. Τα αποτελέσματα κι οι σκόρερς κι η βαθμολογία μετά το πέρας της 35ης αγωνιστικής της La Liga

Όχι μόνο δεν παρατάχθηκε τιμητικά η Ατλέτικο Μαδρίτης στην συμπολίτισσα Ρεάλ κάνοντας της «πασίγιο» για το πρωτάθλημα, αλλά αποδείχθηκε... αφιλόξενη οικοδέσποινα νικώντας την στο Μαδριλένικο ντέρμπι με το μίνιμουμ σκορ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Καράσκο με πέναλτι (40') που κέρδισε ο Κούνια αλλά κι οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για περισσότερα.

Ειδικά στην επανάληψη γιατί στο πρώτο μόνο οι «κολτσονέρος» έπαιζαν κόντρα σε μια αντίπαλο που, προερχόμενη από την ανατροπή με την Μάντσεστερ Σίτι στον ημιτελικό του Champions League στο Μπερναμπέου και την παράταση, παρατάχθηκε δίχως Κουρτουά, Μπενζεμά και Καρβαχάλ καθ' όλο το ματς.

Ο Καράσκο είχε δοκάρι (77') κι ο Γκριεζμάν ευκαιρία για το 2-0 κι από την άλλη οι Μαδριλένοι σουτ του Φέντε Βαλβέρδε που έβγαλε ο Όμπλακ και άστοχη κεφαλιά του Νάτσο.

Έτσι η 4η της βαθμολογίας ομάδα του Σιμεόνε ξανανίκησε μετά από 8 αγώνες την μισητή της συμπολίτισσα της (που προερχόταν από 5 νίκες μετά την εντός έδρας συντριβή από την Μπαρτσελόνα με 4-0) κι απόσπάστηκε από την πέμπτη Μπέτις 6 πόντους πλησιάζοντας την εξασφάλιση του Champions League