Βερόνα – Μίλαν 1-3: Ανατροπή τίτλου

Η Μίλαν έφερε τούμπα το ματς με τη Βερόνα (1-3) και επέστρεψε στην κορυφή της Serie A.

Ανατροπή τίτλου για τη Μίλαν που πέρασε έστω και δύσκολα από την έδρα της Βερόνα (1-3).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 38’ με τον Φαραόνι αλλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45'+3'), ο Τονάλι ισοφάρισε (1-1) με τον Λεάο να δημιουργεί.

Οι δυο τους συνεργάστηκαν και στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου με τον Τονάλι να γράφει το 1-2 μετά την πάσα του Πορτογάλου άσου, ενώ λίγο πριν από το τέλος (86') ο Φλορέντσι, δευτερόλεπτα μετά την εισοδό του στον αγωνιστικό χώρο διαμόρφωσε το 1-3 για τη Μίλαν που ανέβηκε ξανά στην κορυφή.

Είναι στο +2 από τη δεύτερη Ίντερ, δυο αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος.

Το προφίλ της 36ης αγωνιστικής

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (06/05)

Ίντερ – Έμπολι 4-2

(40’ αυτογκόλ Ρομανιόλι, 45’ Μαρτίνες, 64’ Μαρτίνες, 94' Σάντσες – 5’ Πιναμόντι, 28’ Ασλάνι)

Τζένοα – Γιουβέντους 2-1

(87' Γκούντμουντσον - 96' πεν. Κρισίτο - 48' Ντιμπάλα)

Σπέτσια – Αταλάντα 1-1

(30' Βέρντε - 16' Μουριέλ, 73' Τζιμσίτι, 87' Πάσαλιτς)

Βενέτσια – Μπολόνια 4-3

(4΄ Ανρί, 19΄ Κιγίνε, 78΄ πεν. Αράμου, 90΄+3 Γιόνσεν - 45΄+1 Ορσολίνι, 55΄ Αρναούτοβιτς, 68΄ Σουτέν)

Σαλερνιτάνα – Κάλιαρι 1-1