Μπαρτσελόνα: Χένει το υπόλοιπο της σεζόν ο Πικέ...

Οι εξετάσεις στις οποίες υπεβλήθηκε ο Ζεράρ Πικέ έδειξε επιβάρυνση της κατάστασης του μ' αποτέλεσμα να χάσει τα εναπομείναντα τέσσερα ματς πρωταθλήματος της Μπαρτσελόνα στη La Liga

Τα 28 λεπτά που αγωνίστηκε, την περασμένη Κυριακή, κόντρα στην Μαγιόρκα, στο «Καμπ Νόου» ήταν τα τελευταία για τον Ζεράρ Πικέ με την φανέλα της Μπαρτσελόνα την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ο 35χρονος, Καταλανός, στόπερ, που προερχόταν από τραυματισμό, αποχώρησε χωλαίνοντας, στη νίκη (2-1) επί των «νησιωτών» και στις εξετάσεις που υποβλήθηκε διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημα του είναι τέτοιο που δεν του επιτρέπει ο απαιτούμενος χρόνος αποθεραπείας να αγωνιστεί εκ νέου την τρέχουσα σεζόν.

Ο Πικέ ταλαιπωρείται από πόνους στον αριστερό μηρό και θα μείνει εκτός γηπέδων και για τους τέσσερις αγώνες της La Liga που απομένουν, όπως ανακοίνωσαν οι «μπλαουγκράνα».

Μέχρι τούδε είχε χάσει οκτώ παιχνίδια όντας βασικός τόσο επί Κούμαν όσο κι επί Τσάβι.