Σπέτσια - Λάτσιο 3-4: Άλμα... Europa League οι «λατσιάλι» με buzzer beater Ατσέρμπι!

Ματσάρα στο «Αλμπέρτο Πίκο», με τη Λάτσιο να παίρνει νίκη πεντάδας επί της Σπέτσια (3-4) στις καθυστερήσεις του αγώνα.

H Λάτσιο πήρε σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Σπέτσια με 4-3, για την 35η αγωνιστική της Serie Α, μετά από συγκλονιστικό ματς στο «Αλμπέρτο Πίκο».

Ο Αμιάν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 9' για να ισοφαρίσει ο Ιμόμπιλε στο 33' με εκτέλεση πέναλτι. Στο 35' ο Αγκουντέλο έκανε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία με τον Βέρντε να κάνουν το 3-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR.

Στο 54' η Λάτσιο πήρε προβάδισμα νίκης με αυτογκόλ του Προβεντέλ στο 54', όμως το 56' ο Χριστόφ έκανε το 3-3. Στο 90' ο Ατσέρμπι έκανε το 3-4, δίνοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Οι «λατσιάλι» ανέβηκαν στους 59 βαθμούς και την 5η θέση, η οποία οδηγεί στους ομίλους του Europa League. Στο 1- η Ρόμα με ένα ματς λιγότερο Στην 15η θέση η Σπέτσια με 34 βαθμούς.