Λανς - Ναντ 2-2: Δε χάνει με τίποτα η ομάδα του βορρά!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα και έμεινε με δέκα, η Λανς πήρε τον βαθμό κόντρα στη Ναντ (2-2) και παρέμεινε στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στη Ligue 1.

Δεν τα παρατά η Λανς. Η ομάδα του Χάιζε είχε ένα «εφιαλτικό» πρώτο ημίχρονο, ωστόσο έβγαλε αντίδραση, έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει τον βαθμό από τη Ναντ στο «Μπολάρ Ντελελί» και διατήρησε τις μαθηματικές της ελπίδες για ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τα «Καναρίνια» έφτασαν κοντά στη δεύτερη διαδοχική νίκη στη Ligue 1 και στο να μειώσουν την απόσταση από τις προνομιούχες θέσεις ωστόσο επαναπαύτηκαν στο 2-0 του α' μέρους και το πλήρωσαν.

Ο Σιμόν με δύο γκολ (8', 32') έδωσε γερό προβάδισμα στη Ναντ, ενώ η απευθείας κόκκινη κάρτα στον Λέκα (19') έδειχνε πως το ματς είχε πάρει τον δρόμο του. Παρόλα αυτά, η Λανς δεν τα παράταση. Αρχικά μείωσε με τον Κόστα στο 67ο λεπτό και στο 81' με εύστοχο πέναλτι του πρώτου της σκόρερ, Καλιμουέντο έκανε το 2-2.