Σαλερνιτάνα - Φιορεντίνα 2-1: Νίκησε τους «βιόλα» και έβαλε... φωτιά!

Η Σαλερνιτάνα επικράτησε 2-1 της Φιορεντίνα στο ματς που άνοιξε την αυλαία του Κυριακάτικου (24/4) προγράμματος στη Serie A και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της παραμονής. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Αποφασισμένη να τρελάνει την Ιταλία είναι η Σαλερνιτάνα. Η νεοφώτιστη ομάδα από τον νότο, λύγισε 2-1 την Φιορεντίνα στην αυλαία του Κυριακάτικου (24/4) προγράμματος της Serie A και μετά τις μεγάλες νίκες επί των Σαμπντόρια και Ουντινέζε ελπίζει σε παραμονή!

Με τον κόσμο να δημιουργεί φανταστική ατμόσφαιρα, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με κεφαλιά του Τσούριτς στο 9ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ. Η Φιορεντίνα φάνηκε να δέχεται το «χαστούκι» που τη βοήθεια να ξυπνήσει, αλλά και πάλι το έκανε πολύ αργά.

Οι «βιόλα» βρήκαν απάντηση στο γκολ που είχαν δεχθεί όταν στο 64ο λεπτό ο Σαπονάρα με γυριστό δεξί σουτ εντός περιοχής ισοφάρισε, όμως, η Σαλερνιτάνα θα είχε και την τύχη με το μέρος της για να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Στο 79' ο Μπονατσόλι με προβολή εκμεταλλεύτηκε μια πολύ μεγάλη γκάφα του Ίγκορ που έκανε κοντρόλ στην περιοχή αντί να διώξει κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 2-1.

Στο -3 από τις θέσεις της σωτηρίας η ομάδα του Σαλέρνο, ανησυχία στις τάξεις της Φιορεντίνα που το όνειρο της Ευρώπης απομακρύνεται αισθητά.

Το προφίλ της 34ης αγωνιστικής:

Μ. ΣΑΒΒΑΤΟ 23/4

Τορίνο – Σπέτσια 2-1 (4' πέν., 69' Λούκιτς - 90'+7' πέν. Μανάι)

Βενέτσια – Αταλάντα 1-3 (80' Κρνιγκόι - 44' Πάσαλιτς, 47' Ζαπάτα, 63' Μουριέλ)

Ίντερ – Ρόμα 3-1 (30' Ντάμφρις, 40' Μπρόζοβιτς, 52' Λαουτάρο Μαρτίνες - 85' Μικταριάν)

Βερόνα – Σαμπντόρια 1-1 (78’ Καπράρι - 44’ Καπούτο)