La Liga: «Διπλό» αντίδρασης η Σεβίλλη - Έχει... σφυγμό η Ράγιο

Η Σεβίλλη επικράτησε 2-3 της Λεβάντε εκτός έδρας, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και εδραιώθηκε στη 2η θέση. Στο έτερο ματς της ίδιας ζώνης, η Ράγιο Βαγιεκάνο έδειξε πως έχει... σφυγμό καθώς λύγισε με το μίνιμουμ σκορ την Εσπανιόλ, ούσα στο +7 από τις επικίνδυνες θέσεις. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της La Liga.

Έβγαλε αντίδραση η Σεβίλλη. Οι Ανδαλουσιανοί επικράτησαν 3-2 της Λεβάντε εκτός έδρας, αφήνοντας πίσω τους την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και πάτησαν στη 2η θέση της La Liga. Από τη μεριά τους, οι Βαλενθιάνοι έμειναν στους 25 βαθμούς και στο -6 από τη ζώνη σωτηρίας.

Όσον αφορά το ματς, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κορόνα στο 14' αλλά η Λεβάντε έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι του Μοράλες στο 22'. Με τον ίδιο πρωταγωνιστή, η Σεβίλλη πήρε ξανά τα ηνία πέντε λεπτά αργότερα ενώ ο Μοράλες στο 71' αστόχησε από τη λευκή βούλα. Στο 81' ο Κουντέ έκανε το 1-3 με τον Σολδάδο να διαμορφώνει στο 87' το τελικό 2-3.

«Ανάσα» πήρε στη Βαρκελώνη η Ράγιο Βαγιεκάνο που λύγισε με το μίνιμουμ σκορ την Εσπανιόλ και πανηγύρισε νίκη ύστερα από τις αρχές του Φεβρουαρίου. Αποτέλεσμα το οποίο την έφερε στο +7 από τις επικίνδυνες θέσεις, δίνοντας της ασφάλεια ενόψει της συνέχειας.

Το «χρυσό» τέρμα για την ομάδα του Βαγιέκας πέτυχε ο Γκουαρντιόλα στο 42ο λεπτό της συνάντησης.