Λειψία - Ουνιόν Βερολίνου 2-1: Στον τελικό οι «ταύροι»

Η Λειψία επικράτησε με ανατροπή και 2-1 της Ουνιόν Βερολίνου και προκρίθηκαν στον τελικό Κυπέλλου Γερμανίας, όπου θα αντιμετωπίσουν την Φράιμπουργκ.

Η Ουνιόν Βερολίνου έβαλε δύσκολα στη Λειψία στον δεύτερο ημιτελικό του γερμανικού Κυπέλλου, όμως οι «ταύροι» κατάφεραν με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο να επικρατήσουν με 2-1, χάρη σε ένα γκολ του Έμιλ Φόρσμπεργκ στις καθυστερήσεις και προκρίθηκαν στο μεγάλο τελικό της 21ης Μαΐου, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Φράιμπουργκ.

Η Βερολινέζοι προηγήθηκαν στο 25' με τον Μπέκερ, φάνηκαν να ελέγχουν το ματς στο πρώτο 45λεπτο, όμως η Λειψία είχε τις «απαντήσεις» στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σίλβα με πέναλτι στο 61' έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Φόρσμπεργκ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 63' στη θέση του Σομποσλάι, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Χάινρικς.