Ligue 1: Το... βιολί της η Παρί, έναν πόντο μακριά από τον τίτλο - Κέρδισε και η Μαρσέιγ

Ασταμάτητη η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε «αέρας» και από την έδρα της Ανζέ (0-3). Δύσκολη νίκη της; Μαρσέιγ επί της Ναντ (3-2). Μεγάλες νίκες πέτυχαν η Μονακό στη μάχη του Champions League και η Κλερμόν στη μάχη της «ουράς» για την 33η αγωνιστική της Ligue 1. Νίκη στις καθυστερήσεις για Ρεμς και Λοριάν.

Τι και αν έχει ουσιαστικά διασφαλίσει τον τίτλο η Παρί Σεν Ζερμέν ; Οι παίκτες της δεν βγάζουν το πόδι από το γκάζι και πέρασαν σαν σίφουνας και από την έδρα της Ανζέ (0-3). Οι πρωτεουσιάνοι απέχουν 15 πόντους από την δεύτερη Μαρσέιγ, απομένουν μόνο πέντε ματς, έχουν και διαφορά τερμάτων +20 γκολ. Για τους τύπους και μόνο θα πρέπει να παραμείνουν οι σαμπάνιες ακόμα στον πάγκο για να προσθέσει ακόμα έναν πόντο η Παρί στο ενεργητικό της και να αναδειχθεί πρωταθλήτρια.

Η Μαρσέιγ στη μάχη που δίνει για τη δεύτερη θέση είχε διπλό κέρδος. Από τη μια έκαμψε την αντίσταση της Ναντ (3-2) και από την άλλη η Ρεν έχασε στο ποιοτικό Στρασβούργο (2-1), που την έπιασε στην τρίτη θέση της κατάταξης. Οδυνηρή ήττα και για την Λιόν από την Μπρεστ (2-1) που την απομακρύνει και άλλο από τις Ευρωπαϊκές θέσεις. Αυτή που ελπίζει κάνει την υπέρβαση και να βγει Ευρώπη είναι η Λανς, που κέρδισε εύκολα την Μονπελιά (2-0).

Η Μονακό επικράτησε 1-0 της Νις στο ντέρμπι της αγωνιστικής, χάρη σε γκολ του Γκολοβίν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Με γκολ του Ουατάρα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λοριάν έκανε τεράστιο βήμα παραμονής στην κατηγορία, επικρατώντας 1-0 της ουραγού Μετς.

Η Μπορντό προηγήθηκε 2-0 στο 23', με τέρματα των Μάρα (16') και Ονανά (23'), αλλά οι Σεντ Ετιέν πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε τέρματα των Μπουανγκά (33') και Νορντίν (65').

Η Ρεμς επικράτησε 2-1 της Λιλ, ενώ η Κλερμόν σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι νίκησε 1-0 την Τουά εκτός έδρας και την πλησίασε στον ένα βαθμό. Σκόρερ ήταν ο Μπαγιό στο 88'. Από το 70' οι νικητές αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σεϊντού, ενώ στο 85' αποβλήθηκε ο Μπαλντέ των γηπεδούχων.