Μπόχουμ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-0: Μόνο το γκολ έλειψε...

Μπόχουμ και Μπάγερ Λεβερκούζεν έμειναν στο 0-0 αφού οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι, ενώ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν από την άσπρη βούλα, αλλά με διπλή επαφή...

Δίχως νικητή και γκολ έληξε το Μπόχουμ - Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Αφού πρώτα έγιναν τα ...πάντα για να μην σκοράρουν οι δύο αντίπαλοι στο εναρκτήριο Κυριακάτικο ματς της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga

Με Κώστα Σταφυλίδη βασικό κι αναντικατάστατο οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν τα μεσαία πατώματα του βαθμολογικού πίνακα ενώ οι «ασπιρίνες» στην τρίτη θέση, με +4 από την τέταρτη Λειψία αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν.

Διάστημα κατά το οποίο οι φιλοξενούμενοι έχασαν, στο ημίωρο, τον Τα, με τραυματισμό.

Εξάλλου οι γηπεδούχοι είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία, στο 42’, με το δυνατό σουτ του Ντανίλο Σοάρες από τα 20 μέτρα να σταματάει στο δοκάρι.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, ενώ η Λεβερκούζεν είχε την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Παουλίνιο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Λέβεν, στο 64’.

Ωστόσο, ο Ντιαμπί που ανέλαβε στο αμέσως επόμενο λεπτό την εκτέλεσή του… γλίστρησε, κάνοντας διπλή επαφή με την μπάλα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να μην μετρήσει το γκολ και το 0-0 να διατηρηθεί!

Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη φορά που οι φιλοξενούμενοι έμειναν «άσφαιροι» στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας χάσει τρία συνεχόμενα πέναλτι και τέσσερα από έξι συνολικά που έχουν εκτελέσει.