Κάντιθ - Ρεάλ Μπέτις 1-2: Ανατροπή στο ...παρά πέντε οι «βερδιμπλάνκος!»

Η Ρεάλ Μπέτις επικράτησε εκτός έδρας της Κάντιθ με 2-1, στο πρώτο Σαββατιάτικο ματς της 30ης αγωνιστικής, παρότι έχανε ως το 78', χάρη σε δύο γκολ σε επτά λεπτά, και έφτασε τα 4 ματς αήττητη. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία της La Liga.

Το αήττητο σερί της στα τέσσερα ματς επέκτεινε η Ρεάλ Μπέτις επικρατώντας, εκτός έδρας, με μπόλικο σασπένς της (τέταρτης από το τέλος) Κάντιθ, με 2-1 στο πρώτο χρονικά Σαββατιάτικο ματς της 31ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν συγκομιδή 4 πόντων στα δύο προηγούμενα ματς τους (με μηδέν παθητικό μάλιστα) προηγήθηκαν στο 58' με τον Αλέχο και όλα έδειχαν ότι θα τρίτωνε το ...καλό αλλά κατέρρευσαν στο τελευταίο τέταρτο.

Ο Τέγιο ισοφάρισε (78') και επτά λεπτά μετά ο Μπόρχα Ιγκλέσιας διαμορφωσε το τελικό αποτέλεσμα