Μπιλμπάο-Έλτσε 2-1: Αγχωτική νίκη για τους Βάσκους

Ένα ματς που θα μπορούσε να το έχει καθαρίσει πολύ εύκολα η Μπιλμπάο αγχώθηκε στο φινάλε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 κόντρα στην Έλτσε.

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Μπιλμπάο που επικράτησε με σκορ 2-0 της Έλτσε και παρέμεινε πολύ κοντά στην πρώτη εξάδα. Οι Βάσκοι ήταν πολύ καλύτεροι από την αντίπαλο τους και είχαν ευκαιρίες γι’ ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η Αθλέτικ κυριάρχησε στο γήπεδο και προηγήθηκε στο 32’ με τον Μπερενγκιέρ. Δεν κατάφερε, ωστόσο, να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και να τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο μέρος.

Στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βιγιαλίμπρε σκόραρε μετά από ένα χρόνο και έκανε το 2-0. Σε εκείνο το σημείο το ματς φάνηκε να τελειώνει για τους Βάσκους, αλλά στο 90+2 ο Χόσαν μείωσε σε 2-1 και τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν αγχωτικά για τη Μπιλμπάο, η οποία κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη.